Uherské Hradiště je moc krásné město – tedy když vám...

23. 10. 2009 13:37:17
... tam zrovna nepouštějí elektrický proud do slabin. Trochu o tom, jaké zkušenosti může Čech sdílet s Maďarem. (Fotoblog)

V Maďarsku je 23.říjen státním svátkem, který ctí hrdiny povstání za svobodu z roku 1956. Tisíce mrtvých, devastace, brutální teror po porážce povstání, který vyvrcholil popravou ministerského předsedy Imreho Nagye až v roce 1958.

Stačí, aby jste viděli dokumenty v televizi a běhá vám mráz po zádech. Těžko ale popsat pocity, když vejdete do cel, kde se mučilo a popravovalo. Můžete je vidět, můžete je zažít ve sklepení budapešťského Muzea teroru, které sídlí v domě v centru města, kde nejdřív mučili a vraždili fašisté a nacisté a pak bez přerušení ve stejném domě mučili a vraždili komunisté. Jak výmluvné. V Budapešti to rozhodně nevynechejte. V Praze něco takového chybí. Přitom národy střední Evropy mají tolik společných historických zkušeností... a věru není třeba k tomu číst Bibóovu knihu Bída malých národů východní Evropy (Bibó - viz foto). Není bez zajímavosti, že mezi nově objevenými amatérskými filmy zachycujícími povstání z roku 1956 jsou i dva české.

Blogy na příbuzné téma:

Šutr, fotomontáž a židovský zloději

Maďarský antisemitizmus - prasečí nožky v botách

Tohle jsem si připomněl dnes při maďarském státním svátku a to mě také přimělo k tomu, abych se s vámi podělil o pár fotek pořízených mobilem zhruba před rokem ve věznici v Uherském Hradišti. Tehdy jsem tam byl se švýcarským fotografem Simonem Freyem , kterému jsem pomáhal v rámci jeho projektu Politicky Nekorektní. Pocity tam člověk zažije velice podobné jako v Muzeu teroru.

 

Uherské Hradiště je malebné město. Budova soudu s bývalou věznicí jej nijak nehyzdí... Kdyby člověk nevěděl, snad si toho ani vůbec nevšimne. Za budovou je autobusové nádraží - kolik cestujících si aspoň někdy vzpomene, kolik lidí vůbec ví, že tam bylo peklo na zemi?

UH1_res.JPG

Dnes je to již budova zchátralá, v desolátním stavu, mnohé části jsou již životu nebezpečné.

 

UH2_res.JPG

Tady mnoho nevinných trávilo roky, tady se čekalo ve strachu na mučení, na bití, tady se spekulovalo, jak je asi rodině tam venku...

 

UH3_res.JPG

 

Ozývaly se tu okované kožené holiny, tudy se chodilo na výslechy, při kterých se bilo obušky přes chodidla, při kterých se pouštěl elektrický proud do genitálií, při kterých se vyrážely zuby...

 

UH4_res.JPG

Kaple přeměněná na svatyni proletářů celého světa, ve jménu kterých se tu ničilo a týralo. Zvláštní obraz teologizace politiky v totalitárních režimech - Raymond Aron nebo Carl Schmitt o tom napsali velice výstižné a dnes již klasické texty.

UH5_res.JPG

Ano, tady se člověk v lepším případě proměnil jen v číslo.

UH6_res.JPG

Kolikrát tudy prošel Grebeníček?

UH7_res.JPG

Dnes už jen obraz minulosti. Naštěstí.

UH8_res.JPG

Autor: David Prokop | pátek 23.10.2009 13:37 | karma článku: 20.20 | přečteno: 2496x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Fotoblogy

Libor Čermák

Lázně Kudowa - Zdrój

Původně česká ves, dnes polské lázeňské město. To je Kudowa - Zdrój, která se nalézá jen asi dva kilometry za Náchodem. Většina Čechů sem dnes jezdí hlavně na trhy. Ale já jsem si prošel a nafotografoval i lázně.

26.5.2019 v 8:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 |

Jiřina Votavová

V květnu na Mallorce...

... vládl klid a pohoda. Je to čas vhodný nejen na pěší turistiku v horách, na kole po nesčetných cyklostezkách, poznávání památek, čas pro fotografy a malíře, ale ti otužilejší se mohou už i vykoupat v moři nebo aspoň v bazénu.

23.5.2019 v 12:49 | Karma článku: 20.39 | Přečteno: 342 |

Jan Řeháček

Na koncert do Vlčí pasti

Washingtonská oblast má celou řadu hudebních scén, od malých klubů až po velké arény. K nejoblíbenějším patří přírodní amfiteátr Wolf Trap, nalézající se na okraji stejnojmenného národního parku. Tady je malá foto-exkurze.

23.5.2019 v 9:09 | Karma článku: 14.13 | Přečteno: 230 | Diskuse

Tomáš Čmuchálek

Toskánsko - perla Itálie

Je 20:30 a já sedím v pokoji koleje Na Kajetánce v Praze. Právě jsem dovečeřel a chystám se spát. Mám za sebou náročný den a zítra mne čeká dlouhá cesta, ale o tom až později. Nejdříve musím popsat co předcházelo tomuto okamžiku.

22.5.2019 v 19:35 | Karma článku: 20.25 | Přečteno: 453 | Diskuse

Karla Šimonovská - Slezáková

Tak mi dali konečně diplom aneb Je to fajn parta ti blogeři, ale ... (fotoblog)

Jsem pacifista, nemám ráda zbytečné buzerování, rýpání, dohady, urážky a hlavně nepřejícnost plus závist, které si teď všímám víc než dřív. Snažím se vše řešit v klidu a s nadhledem, ale tentokrát to na srazu blogerů iDNES nešlo.

22.5.2019 v 7:07 | Karma článku: 32.06 | Přečteno: 2095 | Diskuse
Počet článků 267 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2651
Ročník 1978. Oblíbení blogeři: pánové R. J. Hřebíček, Binko a Kremlík. Právě čtu István Bibó, Breviárium.

Najdete na iDNES.cz