Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

kion1

svatá pravda

Souhlasím a karmuji.

0/0
4.11.2007 11:23

Tomáš Fiala

"Výnosná" biopaliva

Taky jsem byl zastáncem bio-zdrojů energií. Je-li to tak výnosná činnost prosím:

1) Vypěstujte řepku, nechte si z ní udělat naftu a tu si nechte. 2) Z prodeje té nafty uspokojujte své základní potřeby (jídlo, ošacení, bydlení) a prostřednictvím prodeje nebo použitím ve své technice ji uplatněte na vypěstování nové sklizně řepky. 3) Teprve to, co Vám zbude můžete prodat a máte zisk a můžete začít na novo...

Ekologickou zátěž radši nepočítat. Je-li to však tolik dobrý podnikatelský záměr, klidně Vám ho za korunu prodám. V severních Čechách je spousta neobdělané zemědělské půdy ležící ladem. Všichni ekologičtí blázni - máte volné pole působnosti...;-D

Je jasné, že teď jsou mi biopaliva k smíchu...

0/0
1.11.2007 12:40

buxus

To xRocky

Ujasněme si jednu věc. Právo kritizovat nějaký stav má každý, tedy i ten co nezná lepší řešení.

Jak ze situace ven? První věc je jasná - razantní úspory. Představa, že někdy v budoucnosti, třeba pátek třináctého, najednou dojdou fosilní paliva je naivní. Tenhle proces bude trvat desetiletí. Konkrétně - víte kolik ropy zůstává v půměru ve vytěžených a opuštěných ložiscích? 60%. Další obrovské zásoby ropy jsou uloženy v kontinentálních šelfech a ropných břidlicích a píscích (Athabasca, Venezuela). Háček je v tom, že čerpání těchto zdrojů buderopu značně zdražovat. Dnes jsme na začátku tohoto období. Úspory tedy budou vynuceny ekonomicky - nikoliv politicky.

A k té termojaderné fúzi - ta by zrovna otázku pohonných hmot  zatím nevyřešila - elektřinu neumíme ve vozidlech efektivně skladovat.

0/0
1.11.2007 12:24

xRocky

reseni

Jsem laik a tak nebudu polemizovat. Cetl jsem jine nazory od lidi nemene renomovanych s podstatne jinymi zavery. Ale kdyz uz tady pronasite tak plamennou kritiku, zkusil jste nekdy premyslet o tom jak z teto situace ven? Ja si treba myslim ze vseresici cil je zvladnuta termojaderna fuze, coz zrejme jsete nejakou dobu potrva - ale co do te doby pokud se naplni cerne scenare a fosilni paliva opravdu dojdou??

0/0
1.11.2007 11:57

buxus

Karmuji

Tohle je názor, který opakuji dávno. Nejsem sociolog ani ekonomický analytik, ale fyzikální chemik, který pracoval dost dlouho v oblasti zpracování ropy a ropných výrobků.

Proto chci upozornit jen na jednu věc. Sečteme-li energii vloženou do výroby biopaliv a porovnáme-li ji s energií v podobě biopaliv získanou, pak v porovnatelném ekvivalentu je čistý zisk energie z celého cyklu velmi nízký. Musíme si uvědomit, že do celého cyklu se vkládá energie (motorová nafta) spotřebovaná zemědělskou technikou, pro výrobu hnojiv a pro finální konverzi zemědělských plodin na biopaliva. Emise škodlivin (nejenom NOx) související s výrobou biopaliv je nutné sečíst a přičíst k vyrobeným biopalivům. Energetický ekvivalent etanolu či řepkového oleje bude odpovídat za násobně vyšší emise než u energetický ekvivalent klasických PHM.

A to není vše - chceme-li vyrobit alespoň o trochu více energie než systém spotřebuje - musíme v zemědělství intenzívně používat umělá hnojiva a herbicidy/pesticidy.

0/0
1.11.2007 11:52

pavel 99

Re: Karmuji

právě že jste ZAUJATÝ;-D Abyste měl ten správný "nadhled" musel byste být sociální ekolog, či jinak nazvaný technický nevzdělanec. (Vhodný je také vyhazov ze školy technického směru.) Pak byste s biopalivy (a podobnými ekologistickými nápady) neměl nejmenší problém, dokonce by se Vám jevila jako přínosná.

0/0
1.11.2007 18:38

martin

Re: Karmuji

militantní ekologové nepočítají a nedělají studie, pravý zapálený ekofaš jde podle citu.

 Horská silnice v zimě - solit? ---v žádném případě!!!!!!!!!!!!

Radši tam 3x denně vysypeme štěrk (který musíme vytěžit a dovézt - proti čemuž protestuje jiná sekce ekofaš)

ty opotřebované tlumiče, nové přední skla a nové auta po havárii so toho taky nepočítejme - výrobu aut stejně zrušíme.

a že se občas někdo zraní nebo zemře?? to jsou jen lidi , ne zvířátka které chráníme.P.S. Ty hromady štěrku v přírodě zůstávají a několik metrů od silnice roste úplně jiná flóra než ve zbytku lesa.

0/0
1.11.2007 20:51

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz