Referendový mor – příklad Maďarsko

18. 03. 2008 15:51:16
Předminulou neděli maďarští voliči velice těsným způsobem zrušili poplatky ve zdravotnictví, které již přes rok dobře fungovaly a také školné na vysokých školách, které mělo být zavedeno až od podzimu. Pro zrušení poplatků v případě všech třech otázek hlasovalo přes 80% lidí, ale jen desetiny procenta ve voličské účasti mohly znamenat, že referendum by bylo neplatné. Maďarský zákon pro platnost referenda totiž požaduje účast nejméně 50% oprávněných voličů. Stačilo málo a mohl se radovat socialistický premiér Gyurcsány a jeho koaliční liberální partner místo vůdce údajně pravicového Fideszu Viktora Orbána. V maďarské politice je ale všechno tak trochu naopak, resp. v ní chybí autentická pravice.

Již v jednom z mých předchozích blogů jsem se snažil upozornit na to, že Fidesz veterána maďarské politiky Viktora Orbána lze označit za pravicový tak leda z hlediska nezdravě nacionalisticky zaměřené linie strany, ale ani náhodou z pohledu ekonomických názorů. Fidesz je totiž v oblasti ekonomické politiky zcela levicová strana – a to, kdo co prosazoval v posledním referendu, je jen potvrzením tohoto faktu a dlouhodobého trendu. Fidesz jede jednoznačně na vlně levicového populizmu. Samozřejmě ani socialisté nejsou žádní svatoušci a mají leccos na svědomí (píši jako klasický volič ODS). Rozhodně ale ne tolik, kolik jim přisuzuje jednoznačně pro-Fideszovská Hír TV (soukromá obdoba naší ČT24, doporučuji ji specialistům zaměřeným na média jako příklad zcela neobjektivního média – opravdu je to případ sám pro sebe!).

Vedle Orbánova Fideszu, vládních socialistů vedených premiérem Gyurcsányem a liberálů pod vedením bývalého ministra hospodářství Koky je sice v parlamentu ještě konzervativní MDF pod vedením Ibolyi Dávidové, ale tato strana prakticky nehraje roli. Ač je stranou parlamentní, prakticky ji v celostátních médiích nezaznamenáte, z pohledu běžného voliče je tato strana neviditelná, prostě neumí nastolovat témata. Možná je to hlavně tím, že se stejně jako vládní liberálové dostali jen tak tak nad pětiprocentní hranici, která v Maďarsku stejně jako u nás umožnuje vstup do parlamentu.

Bohužel – podtrženo sečteno, autentická pravicová politika v Maďarsku de facto neexistuje, pokud tedy za ni nezaměňujeme šovinizmus Fideszu či křesťansky zaměřený fanatizmus KDNP, kdysi v 90.letech mocné strany , dnes jen přívěsku Fideszu (něco obdobného vztahu ODS a KDS před sloučením). Liberální politiku snad pravého středu můžeme sledovat v činech vládní koalice, vše ostatní, co je v maďarské politice na celonárodní úrovni relevantní, je od tohoto vládního směru jednoznačně nalevo. A tak Gyurscány zavedl nyní zrušené poplatky ve zdravotnictví a školství, liberalizoval trh s energiemi, odboural naprosto nesmyslné dotace zavedené kdysi za Kádára, provádí velice úspěšně tvrdou rozpočtovou restrikci za účelem rychlého snížení státního dluhu, atd., atp. Fico to měl na Slovensku podstatně lehčí - prostě jen nesáhl na nic podstatného z toho, co udělaly Dzurindovy vlády a je to. Těžká pohoda.

Fidesz dělá pravý opak a snaží se neustále přenášet politiku z parlamentu na ulici (což už teď vypadá jinak než v roce 2006 - policie je skvěle vybavená, vycvičená a dokonce se chová ke spořádaným občanům i pod tlakem pouličních bitek pořádaných ke každému státnímu svátku velice slušně). Poslední referendum, které vyvolal, je jen dalším pokračováním vývoje započatého parlamentními volbami v roce 2006, který přinesl jako vedlejší efekt i výrazné znovuoživení maďarského fašizmu . Je ovšem také s podivem, že maďarský Ústavní soud (resp. Volební soud) vůbec dovolil hlasovat o takové otázce jako je v tomto případě de facto daňová politika legitimně zvolené vlády s naprosto legitimním mandátem. To je přímo ideálně typicky otázka, které by se referendum nikdy nemělo týkat. Referendum by mělo být používáno jako instrument jen zcela výjimečně a jen v naprosto zásadních otázkách jako je přijetí jiné měny, vstup do EU atp.

Dle mého názoru by měl politické systém každé země obsahovat překážky tomu, aby byly instituty přímé demokracie zneužívány pro nelegitimní boj opozice proti vládě s legitimním mandátem. Ony se v tomto kontextu často vedou chytré řeči o tom, že lidé s názorem jako já jsou elitáři, kteří mají za to, že lidé mají přijít jednou za 4 roky volit a pak držet ústa. Když pominu to, že voličská účast parlamentními volbami začínaje přes senátní volby a konče evropskými volbami mnoho nenapovídá o tom, že by se většina voličů mohla strhat snahou projevit vlastní názor, myslím si i nadále, že instrumenty přímé demokracie vedou jen k převaze pouličního populizmu, narušování správného chodu demokracií a obecně k nežádoucí destabilizaci celého politického systému. Referendy by se mělo velmi šetřit, mělo by se s nimi zacházet opatrně! Ne každá země má totiž tak dobře vyvinutou a dobře fungující TRADICI v používání přímé demokracie jako je Švýcarsko. K politickému systému nelze přismrkat kdeco. Ne všude všechno funguje.

Na maďarské reformy dnes již z retro pohledu se se mnou můžete podívat v blogu nazvaném Maďarská lekce z krizového vývoje . Maďarskou a českou politiku jsem se snažil porovnat i v blogu Maďarské provokace, hlasování nohama a česká státnost.

 

Autor: David Prokop | úterý 18.3.2008 15:51 | karma článku: 20.19 | přečteno: 2334x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

Evropa nehnědne, nýbrž blbne

Mlejnkův článek na Neviditelném psu se zabývá údajným hnědnutím Evropy. Příklady, které uvádí, ale nejsou o hnědnutí, ale o rozkladu politiky multikulturalismu podporované liberálně levicovými médii.

26.5.2019 v 9:00 | Karma článku: 13.78 | Přečteno: 135 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Eurovolby: Nahá pravda

Volby do EP u našich sousedů – ve Spolkové republice – se konají dnes, v neděli 26. května. Stejně jako v drtivé většině zemí EU. Pokud bychom v těchto dnech projížděli Berlínem, překvapil by nás pozoruhodný billboard.

26.5.2019 v 8:30 | Karma článku: 15.60 | Přečteno: 222 | Diskuse

Martin Mařák

Federalismus je světově dominantní systém vlády

New World Order je otcem, Býlderberg synem a matička národů EU dobrotivá je matkou. Z nich vznikl moderní svět ve své novodobé podobě naděje, míru, svobody a prosperity a zároveň různosti v jednotě.

26.5.2019 v 6:21 | Karma článku: 5.07 | Přečteno: 174 | Diskuse

Andre Martirosyan

Demokracie neznamená nechat za každou cenu Babiše vládnout a Ovčáčka blábolit

V Praze demonstrují desetitisíce lidí za nezávislost české justice. Premiér Babiš oprášil svoji gramofonovou desku, zaseklou na slově kampaň, a prezidentův pochůzkář přirovnává protesty ke komunistickému puči v roce 1948.

25.5.2019 v 21:17 | Karma článku: 26.23 | Přečteno: 635 | Diskuse

Marek Trizuljak

Kdepak v EU, to u nás komunisté fakticky vládnou!

Reaguji na švandovní "sovětský" blud, který se objevuje ve zdejších diskusích. Prý EU ovládají komunisté

25.5.2019 v 18:33 | Karma článku: 20.21 | Přečteno: 565 | Diskuse
Počet článků 267 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2651
Ročník 1978. Oblíbení blogeři: pánové R. J. Hřebíček, Binko a Kremlík. Právě čtu István Bibó, Breviárium.

Najdete na iDNES.cz