Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Maďarsko má novou ústavu – stranický diktát

26. 04. 2011 14:15:47
Včera, zřetelně a záměrně symbolicky na velikonoční pondělí (v symbolech tohoto typu se zde vyžívají), podepsal maďarský prezident Pál Schmitt novou ústavu, kterou přijal zdejší parlament jen několik dní před tím. Nebylo to žádné překvapení, vždyť vláda premiéra Orbána má sama o sobě dvoutřetinovou ústavní většinu v parlamentu, takže si může dělat co chce. Je to ale ústava nikoli celého národa, jak se ji snaží prezentovat, ale ústava zcela stranická a přesněji ještě spíše výsledek tvorby několika málo lidí.
Schmitt u Klause v dubnu tohoto roku.Schmitt u Klause v dubnu tohoto roku.klaus.cz

Pro tuto ústavu totiž hlasovali zcela výhradně jen poslanci vládní strany. Socialisté a zelení LMP se hlasování vůbec neúčastnili, aby diktát Fideszu-KDNP nelegitimizovali, fašistický Jobbik hlasoval proti. Pozorovatel neznalý hloubky věcí by mohl namítnout, že jako no a co, když mají dvoutřetinovou ústavní většinu, tak proč by nemohli mít vlastní novou ústavu, zvláště když Maďarsko bylo jedinou zemí ve středoevropském regionu, která od roku 1989 svou ústavu nijak významně neměnila.

To je sice hezká úvaha, ovšem ústava by vždy měla být záležitostí pokud možno co nejširšího konsenzu, protože je to základ všeho zákonodárství, má být skutečně dokumentem celonárodním. Není tedy možné tento dokument pojmout jako demonstraci momentální převládající politické síly, jediného světonázoru, tak jak se to stalo v Maďarsku. Navíc Fidesz-KDNP v předvolební kampani své ústavní záměry zcela zatajil, takže lze s úspěchem pochybovat, zda k tomu měl opravdu mandát. Z čistě juristického hlediska ano, ze všech jiných možný ohledů rozhodně nikoli.

Fidesz-KDNP získal dvoutřetinovou většinu v parlamentu s tím, že získal jen 52% hlasů těch občanů, kteří přišli k volbám – ústavní většinu mají tedy jen díky nastavení volebního systému. Navíc od začátku tohoto roku je z opakovaných výzkumů veřejného mínění zcela jasné, že vládnoucí koalice ztratila mnohoset tisíc hlasů. Jistě mj. i proto, že dělá přesný opak toho, co naslibovala v předvolební kampani. Po socialisticku lhali ráno, v poledne i večer a pokračují v tom dosti směšném způsobu i dnes. To je tedy celá škála důvodů pro to, aby vláda pro ústavu hledala široký konsenzus a ne aby diktovala. To ovšem zcela odporuje stylu premiéra Orbána, který se ze skutečného bojovníka za demokracii z konce 80.let projevil již zcela jasně jako paranoidní diktátor horthyovského střihu.

Nová ústava má v preambuli řeci o Svaté koruně, již v samém základu tedy po trianonsku zasahuje daleko širší území, než v kterém dnešní Maďarsko právoplatně je. Obavy okolních národů jsou oprávněné, protože v následujících měsících maďarská vláda nepochybně zavede hlasovací právo i pro Maďary žijící za hranicemi. Praktikují politiku na nebezpečně etnickém základě – zcela otevřeně to několikrát řekl vícepremiér Semjén při návštěvách krajinských sdružení v okolních zemích a je s podivem, že ho odtamtud místní vlády nehnaly. Je to jeden z řady důkazů toho, že vlády okolních zemí jsou k Maďarsku kromobyčejně přívětivé a trpělivé. Otázka je, jak dlouho to vydrží.

Další texty o politice v Maďarsku ZDE.

Kromě ústavy jsou v dnešní maďarské politice velice důležité následující momenty. Orbánova vláda provádí naprosto bezprecedentní rozpočtovou restrikci. Ta po úspěších předchozí vlády Bajnaiho dává maďarské finanční politice konečně skutečně stabilní základy. Obrovské problémy jsou bohužel s rozpočty samospráv – i velká města jsou na pokraji bankrotu. Ještě větší problém je, že finanční úspěchy a restrikce jako celek jsou na úkor chudých, kterých je tu opravdu hodně. Bohatým vrstvám se naopak ulevuje na dani a poskytují se další úlevy. Je to dosti nepochopitelné. Už teď se proti Orbánově vládě pořádá jedna demontrace za druhou a to hlavně v řadách státních zaměstnanců. Orbánova vláda v tomto skutečně dělá celou řadu věcí dobře, ale nepochopitelné je to, že to jde zcela na úkor všech, kdo mají zhruba pod 25 tisíc (v přepočtu na Kč) hrubého.

Dalším velkým problémem je, že vláda v chudých oblastech země toleruje fašistické úderky Jobbiku. Ačkoli vláda slovy ministra vnitra Pintéra opakuje, že jen stát má monopol na užití síly a že nic jako paramilitární jednotky nedovolí, obyvatelstvo v chudých obcích na severovýchodě země zažívá již celé týdny opak. Ano, je pravda, že je tam velká (rómská) kriminalita, ale přece není možné, aby tam chodili po ulicích holohlavci v černých uniformách a legitimovali občany na etnickém-rasovém základě (ano, to jsem opravdu zíral s otevřenými ústy, když jsem to viděl v televizi). To měla po prvním takovém pokusu zcela rázně ukončit nějaká policejní zásahová jednotka. Premiér Orbán ale zřejmě demonstruje, že mohou přijít daleko horší věci, pokud se jej budou snažit v zahraničí tvrdě kritizovat jako kupř. kvůli mediálnímu zákonu nebo právě třeba kvůli procesu ústavního diktátu.

A zde pro ilustraci příklad práce fašistických úderek a schůzí v praxi současného Maďarska:

Autor: David Prokop | úterý 26.4.2011 14:15 | karma článku: 15.36 | přečteno: 1651x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Přemysl Čech

Andrej Babiš - a co jsme mohli čekat?

Když mi před minulými parlamentními volbami Andrej Babiš ve svém mailu vysvětloval, že jestli si někdo myslí, že se mu zrovna dvakrát chce do politiky, takže to tedy ne, ale že se na to už nemůže dívat. Myslel jsem si svoje.

24.11.2017 v 20:01 | Karma článku: 14.41 | Přečteno: 608 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Je to stále ta stejná ODS jako před léty, žádná změna.

U ODS žádná podstatná změna nenastala, ta se jen dnes nachází v jiné pozici, jiné roli, ale její podstata a nátura zůstává stále stejná.

24.11.2017 v 18:22 | Karma článku: 31.61 | Přečteno: 847 | Diskuse

Pavel Starý

Karty ve sněmovně jsou rozdány

Moje slova z předchozího blogu se naplňují. Jasná vládní koalice se v nové sněmovně nerýsuje. Kde jsou příčiny současného stavu a jak to celé nakonec dopadne?

24.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 16.51 | Přečteno: 674 | Diskuse

Jaroslava Janderová

Nemravná privatizace 17. listopadu aneb kádrováci v akci

Musela jsem si nechat pár dní odstup, abych vydýchala rozčarování z průběhu oslav 17. listopadu. Opět se ukázalo, jak hlasití jsou u nás příznivci tzv. selektivní demokracie.

24.11.2017 v 14:30 | Karma článku: 33.63 | Přečteno: 1286 | Diskuse

Roman Máca

Reakce na rozhovory s nominantem do čela bezpečnostního výboru Radkem Kotenem (SPD)

Pan poslanec Radek Koten (SPD) je podle mého názoru vysoce nekompetentní nedůvěryhodná nepravdy hovořící osoba a současně je i bezpečnostním rizikem. V článku předkládám argumenty vedoucí k tomuto závěru.

24.11.2017 v 13:55 | Karma článku: 31.76 | Přečteno: 2963 | Diskuse
Počet článků 267 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2645
Ročník 1978. Oblíbení blogeři: pánové R. J. Hřebíček, Binko a Kremlík. Právě čtu István Bibó, Breviárium.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.