Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Maďarská lekce z krizového vývoje

V Maďarsku vládne koalice socialistů a liberálů v čele s premiérem Gyurcsányem. Přesto se zde platí za návštěvu lékaře, za pobyt v nemocnici, zrušily se všeobecné dotace všem občanům na plyn, liberalizuje se trh s energiemi, zavádí se školné na univerzitách atd. Kdo by to byl od socialistického premiéra čekal, že? Důvodem je samozřejmě stav státní pokladny, která se nedávno dostala do takového deficitu, že ostrý obrat prostě musel přijít, aby se nezhroutily státní finance.

Před pár dny premiér Topolánek varoval, že pokud nepřijmeme alespoň nějaké reformy, zhruba za dva roky se dostaneme do situace, ve které ještě nedávno bylo Maďarsko (mimochodem – mělo to ohlas třeba i v komerčních rádiích, které se opravdu zahraniční politikou mnoho nezabývají). Topolánek také varoval Paroubka, že pokud se něco nestane teď, budeme za nějaký čas donuceni udělat daleko tvrdší reformy s daleko intenzívnějším dopadem na sociálně slabé. Maďarsko je toho důkazem. Pochopitelně, struktura maďarské ekonomiky je jiná, ale to na podstatě věci mnoho nemění. Ta hrozba tu reálně je.

 
V Maďarsku se dělaly pořádné ekonomické reformy před těmi gyurcsányovskými naposled někdy v polovině devadesátých let (viz slavný tzv. bokrosův balík z roku 1995), kdy byl ministrem financí osvícený a odvážný Lajos Bokros. Od té doby se to v ekonomice jen tak čas od času „šolichalo“, ale nedělo se nic, co by stálo s odstupem za řeč. Po čase se začaly projevovat stále silněji nedostatky maďarské polosocialistické ekonomiky, jejíž velká část je šedá – šidit na daních je maďarský národní sport, který se začal rozvíjet již za časů kádárovského gulášového socializmu a dodnes rozhodně nezakrněl. Češi jsou v tomhle úplní břídilové.

 
Zatímco u nás může za nezdravé kompromisnictví v ekonomickém rozhodování vlády špatně nastavený volební systém, v Maďarsku je to spíše chyba politiků samých. U nás totiž poměrný volební systém se železnou pravidelností vytváří velmi slabé vlády, které se pak zaplétají do žabomyších válek a vytvářejí jalové kompromisy, které v lepším případě zemi alespoň neškodí. V Maďarsku mají unikátní kombinaci poměrného a většinového volebního systému, jehož taje v textu rozsahu blogu opravdu nelze popsat  (odkazuji na vynikající knihu z roku 2006 - Strmiska, Hloušek, Kopeček, Chytilek: Politické strany moderní Evropy). Nicméně hlavní je, že tento systém rozhodně nevytváří situace, kdy osudy vlády a veledůležitých zákonů odvisí od rozmarů několika málo poslanců. Vlády jsou v Maďarsku z tohoto pohledu stabilní. Odpovědnost je jasná a za stav země odpovídají politici daleko významnějším způsobem než systém, ve kterém se pohybují – narozdíl právě od ČR.

 
Maďarský problém spočívá či lépe řečeno do nedávné doby, kdy premiér Gyurcsány začal dělat skutečné reformy, spočíval v tom, že levá a pravá část maďarského politického spektra spolu soupeřila v tom, kdo bude na ekonomickém poli populističtější. Jeden nabídnul před volbami zvýšení důchodů, druhý řekl, že jich bude vyplácet do roka čtrnáct – „debata“ probíhala tímto obludným způsobem.

 
Situace tedy nebyla tak průzračně jednoduchá, jak to líčila před několika měsíci česká média – tedy že premiér Gyurcsány lhal ve dne i v noci a socialisté to přivedli „zu grunt“. Socialisticko-liberální koalice, která je u moci od roku 2002 (Gyurcsány jen od září 2004), má na stavu země stejný podíl jako Orbánův Fidesz (vládl 1998-2002), který je konzervativní jen svým vypjatým pojetím maďarského nacionalizmu, nikoli ovšem ekonomickými názory.

 
Pan Paroubek by se měl daleko více kamarádit s Ferencem Gyurscányem než s Robertem Ficem. Zatímco Fico jen sedí a využívá toho, co za něj odpracoval a nakonec smutně odskákal Dzurinda, Gyurscány skutečně „blairovsky“ ekonomicky jedná a to mnohdy masám a průzkumům veřejného mínění navzdory. Kdyby byl v Maďarsku premiérem Paroubek, asi by v této chvíli lid raboval pekárny. Možná ale pana Paroubka dráždí, že mu Gyurcsánye s jeho odvahou skutečně jednat předhazuje premiér Topolánek. Kdo ví. Možná Babiš ví.

 
Pozn.: některým aspektům maďarské politiky jsem se věnoval v prvních třech textech na tomto blogu.

Moje články se s mým svolením objevují i na Neviditelném psu, Angle.cz a na eportal.cz.

Autor: David Prokop | pátek 17.8.2007 10:18 | karma článku: 17,77 | přečteno: 1470x
  • Další články autora
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

  • Počet článků 0
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 0x
Ročník 1978.

Oblíbení blogeři: pánové R. J. Hřebíček, Binko a Kremlík.

Právě čtu István Bibó, Breviárium.