Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Maďarsku diktatura není, ale lidé se chovají, jako kdyby byla

Tento postřeh jsem nedávno vyslechnul od jednoho filozofa v debatě na zdejší televizní stanici ATV. V Maďarsku už skoro 7 let žiji a musím říct, že ten člověk měl do značné míry pravdu a že to není žádné velké přehánění. O co se jedná, proč je možné něco takového tvrdit?

Orbán - Hernádi - Csányinepszabadsagonline.hu

Zjara vyhrál drtivým dvoutřetinovým způsobem maďarské parlamentní volby Fidesz (ve velmi těsné koalici s KDNP) Viktora Orbána. Stejně drtivé vítězství Fidesz zopakoval před pár týdny rovněž ve volbách komunálních. Po vítězných volbách ovšem nenásledovaly a nenásledují jen běžné čistky na význačných místech státního aparátu, jak je to běžné prakticky kdekoli. Jde o mnohem hlubší, strukturální změny jaké Maďarsko už dlouho nezažilo.

Výčtem, co mi připadá jako přinejmenším jako značně neobvyklé a co napovídá, že premiér Orbán si hodlá pojistit moc opravdu na o moc delší dobu, než je jen jedno volební období (a podporuje to jeho někdy až komická revoluční rétorika, vypjatý provokující nacionalizmus a přirovnávání sebe sama k Adenauerovi atp. - k tomu více ZDE):

 

  • nejčerstvější je prudký útok na nezávislost Ústavního soudu, který přišel poté, co si tato instituce dovolila trušit jeden typ vysokého zdanění jako neústavní – ihned přišel návrh, který omezí kompetence tohoto soudu

 

  • byla zvolena mediální rada, ve které jsou toliko lidé z vládní koalice a její funkční období bylo stanoveno na 9 (slovy devět!!) let; ve veřejnoprávních mediích je už i úplnému amatérovi zřejmá obrovská servilnost vůči vládě a různé jemné manipulativní techniky; na obdobných 9 let bude brzo stanoven také nejvyšší státní zástupce

 

  • prezidentem zvolen Pál Schmitt, člověk naprosto loajální premiéru Orbánovi – nehrozí nikdy to, že by nějaký zákon nepodepsal, či dokonce předal k posouzení Ústavnímu soudu (jak to předchozí prezident Sólyom dost často dělal v případě vlády Gyurcsányovy a Bajnaiho); soukromě se domnívám, že Orbán na Schmitta něco podstatného ví z doby jeho skvělé kariéry za dob gulášového kádárovského socializmu

 

  • čím dál častěji se objevují zprávy o tom, jak jsou lidé v rámci snižování stavů v různých státních společnostech vyhazováni na základě stranického klíče a toto se přesouvá také do podniků samospráv i v případě vyloženě malých venkovských měst, nadřízení dávají jednoznačně najevo, že si bedlivě všímají toho, kdo není příznivcem vlády (obdobně na univerzitách, v různých vědeckých ústavech atp.)

 

  • zákony se v parlamentu přijímají jako na běžícím pásu – příklad: vláda zasedá v pátek do pozdních večerních hodin a zákon je následujcí pondělí bez velkých debat ihned přijat, poslanci nezřídka nemají vůbec žádný čas něco detailně na zákonech zkoumat či studovat

 

  • kolem premiéra Orbána se shromažďuje suita vyvolených byznysmenů, kterým se takříkajíc šijí zákony na míru: kupř. bývalý guvernér centrální banky Járai, šéf energetického gigantu MOL Hernádi (ten dokonce před pár dny dostal státní vyznamenání), miliardář a vlastník banky OTP Csányi a další (viz doprovodné foto)

 

  • objevují se snahy o účelovou kriminalizaci lidí, kteří by se později mohli stát Orbánovi politickými konkurenty – jako je bývalý socialistický premiér Gyurcsány (nejokatější to bylo v prvních dnech po katastrofě s odpadovým kalem, kdy se objevila kampaň snažící se Gyurcsánye s katastrofou spojovat na základě toho, že před lety dovolil privatizaci hliníkárny, z jejíhož areálu smrtící záplava unikla)

 

  • objevují se přímé útoky na soukromé vlastnictví – jako v případě výše zmíněné hliníkárny nebo nejnověji v případě frontálního útoku na soukromé důchodové fondy

 

Připravuje se také nová ústava, do jejíž přípravy si vláda zjevně opravdu nenechá moc radit; zdůraznil bych, že se už zcela jasně rýsuje další náběh k propojení náboženství a politiky v Maďarsku, myslím, že se blíží doba, kdy se bude na základě náboženské příslušnosti v maďarském státě přímo diskriminovat - ne všichni budou zkrátka dost dobří k tomu, aby mohli zastávat všechny posty ve veřejném prostoru.

Dalo by se pokračovat dál, ale myslím, že to podstatné jsem už zmínil. Nechci také ani zdaleka vytvářet dojem, že by snad předchozí vlády byly nějakým sborem světců, naopak – opravdu s neuvěřitelnou drzostí kvetla korupce. O tom není pochyb, nikdo rozumný to nepopírá a je mnoho věcí, které je třeba napravit a leccos také Orbánova vláda dělá dost dobře. Ale špatné věci z minulosti nemohou sloužit k zakrývání špatných věcí, které se dějí nyní. A že z nich někdy člověku opravdu běhá mráz po zádech.

 

  •  
Autor: David Prokop | sobota 30.10.2010 16:09 | karma článku: 38,47 | přečteno: 10126x
  • Další články autora
  • Počet článků 0
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 0x
Ročník 1978.

Oblíbení blogeři: pánové R. J. Hřebíček, Binko a Kremlík.

Právě čtu István Bibó, Breviárium.